انتخاب کلمات کلیدی مناسب و نحوه تنظیم آن در تبلیغات گوگل

بدون ديدگاه

با انتخاب کلمات کلیدی مناسب مدیریت کنید که جستجوها دقیقا تبلیغات شما را نمایش دهند

وقتی لیستی از کلمات کلیدی را برای تبلیغات گوگل در گروه تبلیغاتی خود اضافه میکنید، درواقع شما به الگوریتم گوگل این جمله را میگویید:
این کلمات کلیدی و جستجوها، دقیقاً مشتریانی هستند که با تبلیغات من مطابقت دارند.
قرار است با هم یاد بگیریم که چگونه لیست کلمات کلیدی خود را بهینه سازی کنیم. با بهینه سازی لیست عبارات کلیدی، مزایده لحظه ای گوگل را گسترده یا کوچک می کنیم. این کار باعث میشود به بهترین شکل با اهداف تبلیغاتی خود مطابقت داشته باشیم.

چگونه می توان کنترل کرد که کدام جستجوها سریعاً تبلیغات شما را به مشتریان نمایش می دهند

مرحله اول: مانند مشتری خود فکر کنید
کلمات کلیدی خود را با آنچه مشتریان شما هنگام جستجوی محصولات یا خدمات شما جستجو میکنند، مطابقت دهید. به این کار، “هدف گیری کلمات کلیدی” گفته می شود.
مرحله دوم: در مورد اهداف تجاری برای تبلیغ در گوگل خود فکر کنید
آیا میخواهید افراد بیشتری به وب سایت شما مراجعه کنند یا اینکه میخواهید به مشتریانی که آماده خرید هستند، برسید؟
پنج نوع گزینه برای نوع نمایش کلمات کلیدی شما وجود دارد:

 • broad match
 • modified broad match
 • phrase match
 • exact match
 • negative

به این موارد، اصطلاحا Match type میگویند. این موارد، نحواه نمایش عبارات کلیدی ما را تنظیم می کنند.
در گوگل عبارات کلیدی ای برای نمایش وجود دارد که می توانید مطمئن باشید مشتریان آنها را جستجو میکنند. به این نوع عبارات کلیدی، Search terms می گویند. سرچ ترم ها همیشه در انتهای صفحه جستجوی گوگل نمایش داده میشوند.
جدا از آنها، عباراتی وجود دارد که به آسانی نمی توان آنها را پیش بینی کرد. بسته به هدف شما، میتوان برای دستیابی هرچه بیشتر به مشتریانی که به تجارت شما علاقه مند هستند، از انواع Match type ها استفاده نمود.

نحوه رسیدن به مخاطبان گسترده با انواع Match type برای کلمات کلیدی

امین مدیر بازاریابی دیجیتال یک فروشگاه بزرگ دوچرخه فروشی می باشد. بیاید باهم ببینیم که چگونه لیست عبارات کلیدی خود را انتخاب نموده است؟
وقتی او می خواهد تبلیغات خود را در گسترده ترین حالت نمایش دهد و همچنین هیچ جستجویی را که مشتریان انجام می دهند، از دست ندهد، از دو گزینه زیر برای کلمات کلیدی خود استفاده می کند:

 • broad match
 • modified broad match

بیایید هر یک را با هم بررسی کنیم.

broad match یا گسترده ترین نوع کلمه کلیدی

فروشگاه دوچرخه فروشی ای که امین مدیر بازاریابی دیجیتال آن است، موجودی خود را بسیار افزایش داده است. به طوری که همه گونه دوچرخه ای در آن موجود است. در این حالت، امین برای به دست آوردن بیشترین مخاطب، broad match را برای نوع کلمات کلیدی خود انتخاب میکند. او با این کار میخواهد هیچ جستجویی پیرامون دوچرخه را از دست ندهد.
اما broad match چگونه تنظیماتی است؟
broad match در حقیقت بدین شکل کار میکند که هرعبارتی در کنار کلمات کلیدی مربوطه بیاید، تبلیغات را نمایش میدهد. مثلا اگر امین عبارت “دوچرخه” را به صورت broad match برای تبلیغات استفاده کند، تبلیغاتش با عبارات زیر نیز نمایش داده میشود:

 • دوچرخه
 • خرید دوچرخه
 • دوچرخه چیست
 • دوچرخه بزرگسالان
 • خرید لاستیک دوچرخه
 • دوچرخه دست دوم
 • همه آن چیزی که باید راجع به دورخه بدانیم
 • زمان اختراع دوچرخه

همانطور که می بینید، هر عبارتی که در آن کلمه “دوچرخه” وجود دارد، شامل تبلیغات امین می شود. حتی اگر عباراتی مترادف با درچرخه هم وجود داشته باشد، آنها نیز نمایش داده می شوند. مثلا “بای سیکل”.
انتخاب حالت broad match به سایت فروشگاه، فرصتی برای بیشتر دیده شدن می دهد. همچنین شانس تبلیغ امین را برای یافتن عباراتی که شاید در مورد آن فکر نکرده باشد را نیز افزایش میدهد.
نکته:
اگر می خواهید وقت کمتری در ساخت لیست کلمات کلیدی جامع بگذارید، حالت broad match مناسب است. کلمات کلیدی شما در این نوع تبلیغات، با گسترده ترین اصطلاحات جستجو قابل نمایش است. و به افرادی خواهید رسید که لزوما در جستجوی نام تجاری یا تجارت خاص شما نیستند. این برای دسترسی به جستجوهای مرتبط با کلمات کلیدی شما، مانند ایجاد یک شبکه گسترده مخاطب است.
تقدم و تاخر عبارت های کلیدی در broad match اهمیتی ندارد.
در رابطع با تبلیغات غیرمزتبط، در قسمت حالت negative صحبت می شود.

 modified broad match، همچنان با کلمات کلیدی گسترده اما کمی هدفمندتر

امین می خواهد محصول پرفروش فروشگاه خود را تبلیغ کند، یعنی دوچرخه دختران آبی رنگ. او گزینه modified broad match را انتخاب می کند تا همچنان تبلیغش در مقابل مخاطبان گسترده ای قرار بگیرد. اما همزمان می خواهد حلقه مخاطبان را به مخاطبانی که به دنبال دوچرخه دخترانه آبی رنگ هستند، تنگ تر کند. modified broad match میتواند این کار را برای امین انجام دهد.
modified broad match چگونه کار می کند؟
اضافه کردن یک علامت + به اول کلمات، حالت آنها را به modified broad match تغییر می دهد. این امر باعث می شود تبلیغات شما فقط در صورتی ظاهر شود که کلید واژه های شما در آن جستجو باشد. مثلا اگر امین کلیدواژه “+دوچرخه +دخترانه +آّبی” را تنظیم کند، تبلیغاتش با عبارات زیر نمایش دارد:
خرید دوچرخه آبی دخترانه
عکس دوچرخه دخترانه آبی
قیمت دوچرخه آبی دخترانه
بهترین دوچرخه های آبی دخترانه
توجه داشته باشید که اگر حتی یکی از کلمات نباشد، نمایش تبلیغات امین نیز وجود نخواهد داشت. مثلا این تبلیغ برای عبارات زیر نمایش داده نمی شود:

 • خرید دوچرخه دخترانه (زیرا کلمه آبی را ندارد)
 • قیمت انواع دوچرخه (زیرا کلمات دخترانه و آبی را ندارد)
 • عکس دوچرخه آبی (زیرا کلمه دخترانه را ندارد)
 • بهترین دوچرخه دخترانه (زیرا کلمه آبی را ندارد)

در این مدل نیز مثل مدل قبلی قانون کلمات مترادف برقرار است.
نکته:
modified broad match به شما امکان میدهد که مشخص کنید هدف خاصی در رابطه با انتخاب کلمات کلیدی شما وجوددارد. و باید کلمات کلیدی مد نظر شما در جستجوهایی که صورت می گیرند، وجود داشته باشند.
تقدم و تاخر کلمات کلیدی در modified broad match اهمیتی ندارد.

چگونه حلقه مخاطبان را با انواع دیگر Match type کلمات کلیدی تنگ تر کنیم؟

حالا که یاد گرفتیم، چگونه به مخاطبان گسترده دست پیدا کنیم، وقتش رسیده که دیگر حالات را نیز یاد بگیریم. و ببینیم امین چگونه با استفاده از Phrase match و Exact match حلقه مخاطبانش را تنگ تر میکند؟

 Phrase match چگونه تبلیغات را نمایش می دهد؟

کلمات کلیدی در Phrase match با کوتِیشِن یا علامت نقل قول ساخته می شوند. یعنی یک علامت ” قبل و بعد از عبارات قرار می گیرد، بدین شکل: “دوچرخه پسرانه”. در این مدل تنها تبلیغات برای عباراتی نمایش داده می شود که عین عبارت ” دوچرخه پسرانه ” در آن وجود داشته باشد.
تقدم و تاخر نیز اهمیت دارد. یعنی اگر مخاطب، به همین ترتیب، عبارت را جستجو کند تبلیغ شما را می بیند. همچنین اگر کلمه ای قبل و بعد از ان نیز اضافه کند، باز هم تبلیغ شما را می بیند. اما اگر کلمه ای وسط این عبارت اضافه کند، تبلیغ شما را نخواهد دید.
مثال های زیر در این نوع تبلیغ قابل نمایش هستند:

 • خرید دوچرخه پسرانه در تهران
 • انواع دوچرخه پسرانه برای سنین محتلف
 • مناسب ترین دوچرخه پسرانه
 • نکات ایمنی پیرامون دوچرخه پسرانه
 • فرق دوچرخه پسرانه با دوچرخه دخترانه چیست

اما مثالهای زیر قابل نمایش نیستند:

 • خرید دوچرخه برای پسران
 • خرید انواع دوچرخه
 • وسایل تفریحی پسرانه

نکته: Phrase match هدفمندی بیشتری نسبت به دو گزینه قبلی دارد. اما همچنین طیف زیادی از مخاطبان را در بر می گیرد.

اما Exact match چیست و چگونه کار می کند؟

با اضافه کردن علامتهای [ ] در ابتدا و انتهای عبارات کلیدی، آنها به حالت Exact match در می آیند. با این حالت، تبلیغ شما تنها زمانی نمایش پیدا می کند که مخاطب، عینا همان عبارت را جستجو کند. مثلا امین ۳ عبارت کلیدی زیر را انتخاب میکند:

 • [خرید دوچرخه دخترانه]
 • [دوچرخه بزرگسالان]
 • [خرید دوچرخه در تهران]

مخاطب هرچیزی غیر از این کلمات کلیدی را جستجو کند، تبلیغ امین را نخواهد دید.
نکته: زمانی این حالت به کار می آید که شما به صورت دقیق، لیستی از کلمات کلیدی مناسب را دارید. و همچنین نمیخواهید به مخاطبانی گسترده تر، دست پیدا کنید.

چگونه می توان از انواع Match type استفاده کرد تا تبلیغات در جستجوی اشتباه نشان داده نشوند؟

بیایید ببینیم چگونه امین از کلمات کلیدی منفی یا negative استفاده میکند تا تبلیغاتش فقط به مشتریان مربوط نشان داده شود.

کلمات کلیدی منفی یا negative keyword چیست؟

امین عبارت کلیدی “دوچرخه کودکان” را در گروه خود اضافه کرده است. او می بیند که تبلیغش یا عبارات زیر نیز نمایش دارد:

 • دوچرخه بچه ها
 • سه چرخه کودکان

همانطور که واضح است، عبارت اول مرتبط با عبارت کلیدی امین است. اما عبارت دوم تنها به دلیل شباهت، نمایش پیدا کرده است. در حالی که در فروشگاهی که امین برای آن کار می کند، فعلا سه چرخه ای به قروش نمی رسد. بنابراین او عبارت سه چرخه را به لیست کلمات کلیدی منفی اضافه میکند تا از نمایش های غیر مرتبط جلوگیری کند.
اچ ۲: نکات نهایی راجع به انتخاب کلمات کلیدی
broad match و modified broad match کمک میکنند که به لیستی از Search term ها برسید که در حالت عادی به انها فکر هم نمیکردید. و حالت Exact match کمک می کند تا به مخاطبان دقیقتری دست پیدا کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.