گام های اولیه ساخت کمپین برای تبلیغات در گوگل

بدون ديدگاه

در مبانی اولیه ساخت کمپین تبلیغات در گوگل استاد شوید!

نمایش تبلیغات در گوگل و در واقع تبلیغات متنی شما درمقابل مشتریان بالقوه، با ایجاد یک کمپین جستجو شروع میشود. با هم یاد میگیریم که چگونه میتوان کمپین جستجوی گوگل خود را برای هدایت اهداف تجاری مان ایجاد وتنظیم کنیم.

تنظیم کردن یک کمپین جستجوی تبلیغات در گوگل

هنگامی که یک کمپین جستجو را تنظیم می کنید (می سازید)، از طریق روش های مختلف فکر کنید. و با این کار ترافیک بیشتری به سایت، خدمات یا محصول خود هدایت کنید.
سوالات زیر می تواند راه گُشا باشد:

 1. در کجا می خواهید تبلیغات شما دیده شود؟
 2. چقدر می خواهید سرمایه گذاری کنید؟
 3. چه چیزی را می خواهید در تبلیغات خود به اشتراک بگذارید؟
 4. چه کلمات کلیدی با شرایط جستجوی مشتری شما مطابقت دارند؟

به مثال زیر در رابطه با یک کمپین تبلیغات در گوگل دقت کنید

امین مدیر بازاریابی دیجیتال در یک فروشگاه اینترنتی مهم ورزشی به نام “تجربه تو” می باشد. این فروشگاه در زمینه دوچرخه و ماجراجویی فعالیت می کند. بیایید ببینیم که چگونه او اولین کمپین جستجوی خود را تنظیم کرد!

سال گذشته، شرکت امین دوچرخه بیشتری را به صورت آنلاین نسبت به آفلاین فروخت. بنابراین او میخواهد بایک کمپین جستجوی تبلیغات در گوگل، تبلیغات متنی ایجاد کند تامشتریان بیشتری رابه فروشگاه آنلاین شرکت برساند. اگر امین بتواند امسال، فروش دوچرخه را۲۰٪افزایش دهد و همزمان بودجه تبلیغات را ثابت نگه دارد، جایزه بزرگی دریافت خواهدکرد.

انتخاب هدف کمپین، اولین قدم در ساخت کمپین تبلیغات در گوگل

امین برای ایجاد کمپین جستجویش، حساب تبلیغات در گوگل خود را باز می کند. از آن جایی که هدف او افزایش فروش است، هدف اولیه کمپین را Sales (فروش) اتخاب می نماید. توجه داشته باشید که در ابتدای ساخت کمپین، سوال می شود که هدف کمپین چیست؟ در حقیقت کمپین ها با یک هدف بازاریابی ایجاد میشوند و براساس اقداماتی که شما میخواهید انجام دهید، تنظیم میشوند.

هدف بازاریابی باید اصلی ترین چیزی باشد که می خواهید برای تجارت خود بدست آورید. این هدف در هر زمان قابل تغییر است. اهداف بازاریابی کمپین جستجو موارد زیر هستند:

 • فروش Sales
 • دریافت اطلاعات و راهنمایی ها Leads
 • افزایش ترافیک وب سایت Website Traffic
 • معرفی محصول و برند مورد نظر Product and brand consideration
 • آگاهی رسانی به انبوه مخاطبان Reach a broad audience and build awareness
 • نمایش فیلم تبلیغاتی Youtube
 • معرفی یا نصب برنامه های موبایلی Application

برای مثال:
اگر امین بخواهد تعداد ثبت نامهای سایت را افزایش دهد، از هدف “دریافت اطلاعات و راهنمایی ها Leads” استفاده میکند.

مناسب ترین جا برای نمایش تبلیغات در گوگل

در مرحله بعد، امین باید تعیین کند که تبلیغات متنی اش در کجا نشان داده شود؟ و چگونه می خواهد مناسب ترین میزان در معرض نمایش قرار گرفتن را به دست آورد؟ این انتخاب به میزان زیادی به هدف ایجاد کمپین بستگی دارد.

او شبکه جستجوی گوگل را انتخاب می کند که بطور پیش فرض شرکای جستجوی گوگل را نیز شامل می شود. تبلیغات او در جستجوی گوگل نشان داده میشود، و همچنین در صدها سایت دیگر که با گوگل همکاری میکنند.. نمایش تبلیغات او به افراد بیشتری که در آنجا هستند، در توسعه تجارتش کمک خواهد کرد. این همکاران به علاوه ی خودِ شبکه جستجوی گوگل یعتی Google.com هستند.
سایت هایی نظیر: Google Play, Google Shopping, Google Maps و یا حتی مثل سایت شبکه خبری CNN

مناسب ترین دستگاه برای نمایش تبلیغات در گوگل کدام است؟

اکنون امین باید براساس آنچه مشتریانش برای جستجوی و خرید دوچرخه استفاده می کنند، تصمیم بگیرد که تبلیغات خود را در چه دستگاههایی نمایش نشان دهد. موبایل ها، کامپیوترها(دسکتاپ) یا تبلت ها؟!
امین بر اساس تحقیقاتش متوجه میشود که افراد در جاهای مختلفی به تحقیق راجع به خرید دوچرخه اقدام می کنند. در منزل، محل کار یا حتی در خیابان. او مطمئن است که مردم از همه نوع دستگاهی در جستجوهایشان استفاده می کنند. بنابراین تصمیم می گیرد که تبلیغش را برای همه دستگاه ها تنظیم کند. یعنی هم موبایل ها، هم کامپیوترها(دسکتاپ) و هم تبلت ها.

اگر او احتمال می داد که دسکتاپ ها سهم کمی در این جستجو دارند، می توانست تبلیغ را به گونه ای تنظیم کند که نمایشی در دسکتاپ نداشته باشد. این گزینه همیشه قابل اتخاب و تغییر است.

زمان و مکان، تنظیمی بسیار مهم برای تبلیغات در گوگل

تنظیمات دیگری که امین با آن مواجه است، تنظیمات مکان و زبان برای تبلیغات در گوگل است. از آنجا که انتخاب مکان برای کشور ما محدود شده، امین تصمیم دیگری می گیرد. او تنظیمات زبان کاربر را به فارسی و انگلیسی محدود می کند.

توجه داشته باشیم که این محدود کردن معنای خاصی دارد. این محدودیت یعنی تنها زمانی تبلیغ امین نمایش داده میشود که تنظیمات زبان کاربر روی فارسی یا انگلیسی باشد. در حقیقت ربطی به این موضوع ندارد که کاربر تنها زمانی تبلیغ امین را ببیند که انگلیسی جستجو کند. این انتخاب امین از آن جهت انجام شده که اغلب ایرانیها، تنظیمات زبان کاربرشان، فارسی یا انگلیسی است.
برای مثال اگر کاربری تنظیمات زبانش ایتالیایی باشد و همزمان “خرید دوچرخه” را جستجو کند، تبلیغ امین را نخواهد دید.

در اینجا باید به نکته مهمی اشاره کنیم. جستجوی فارسی، به این شکل مرسومی که می شناسیم، در کل دنیا، مختص ایرانیان است. بنابراین با درصد بالایی از اطمینان می توان گفت که تبلیغات امین صرفا به کاربران ایرانی مورد هدفش نمایش داده خواهد شد. گفتنی است، کاربران کشورهای فارسی زبان دیگر مثل افغانستان و تاجیکستان، جستجوهایی متفاوت از مدل مرسوم ما دارند.

استراتژی پیشنهادی امین برای تبلیغات در گوگل

بعد از اینکه امین تصمیم گرفت تبلیغات خود را در کجا نمایش دهد، او روی چقدر خرج کردن تمرکز می کند. امین بودجه خود را برای تبلیغات در گوگل تعیین می کند (میزان مصرف در هر روز). همچنین او می داند که می تواند میزان بودجه را در هر زمان تغییر دهد.

سپس او استراتژی پیشنهادی (bid strategy) خود را تعیین می کند. یعنی روشی که وی پیشنهادات خود را برای کلمات کلیدی مختلف ارائه می دهد. او می تواند مبلغ پیشنهاد خود را برای هر کلمه کلیدی به صورت دستی تعیین کند. یا به Google Ads اجازه دهد این کار را برایش انجام دهد.

از آنجا که این اولین کمپین تبلیغات در گوگل اوست، امین برای صرفه جویی در وقت، یک استراتژی مناقصه خودکار را انتخاب می کند. با این کار، گوگل به طور خودکار پیشنهادات خود را بر اساس اهداف تبلیغاتی که امین تعیین کرده است، بهینه می کند.

ارزیابی اولیه ساخت کمپین تبلیغات در گوگل

در اینجای مقاله فرصت خوبی است تا خودمان را محک کوچکی بزنیم. با پاسخ به سوالات زیر می توانیم به یک ارزیابی مختصر از دانش خود برسیم. انتظار می رود که تا اینجا دانش ما در ساخت کمپین تبلیغات گوگل ، در حد خوبی باشد.
تصور کنید که شما چندین کمپین جستجوی تبلیغات در گوگل راه اندازی کرده و چندین هدف بازاریابی در ذهن دارید. حالا هدف کمپین های زیر را با هدف بازاریابی آنها مطابقت دهید:

اهداف بازاریابی
هدف بازاریابی اول: گرفتن مشتری های بیشتر به منظور دریافت اطلاعات بیشتر راجع به محصولات شما
هدف بازاریابی دوم: جمع آوری جزئیات تماس با مشتریان از طریق فرم ثبت نام
هدف بازاریابی سوم تشویق مستریان برای خرید
گزینه ها
گزینه اول: دریافت اطلاعات و راهنمایی ها Leads
گزینه دوم: افزایش ترافیک وب سایت Website Traffic
گزینه سوم: فروش Sales

همانطور که مشخص است، با توجه به اهداف، پاسخ ها بدین شکل است:
هدف بازاریابی اول، گزینه دوم
هدف بازاریابی دوم، گزینه اول
هدف بازاریابی سوم، گزینه سوم

چگونه مشتری های مناسب را برای دیدن تبلیغات خود بدست آوریم؟

با وجود یادگیری اصول اولیه کمپین جستجو، امین آماده است تا تبلیغات متنی خود را ایجاد کند. و آنها را در مقابل مشتریان مناسب قرار دهد.

تعریف گروه های تبلیغاتی (Ad Group) در تبلیغات گوگل

او با ایجاد گروه های تبلیغاتی (Ad Group) شروع می کند. اما گروه های تبلیغاتی (Ad Group) چیست؟ ادگروپ زیر مجموعه ی کمپین می باشد. هر ادگروپ شامل تبلیغات متنی Text Ad و لیستی از کلمات کلیدی Keyword برای جستجو است. Keyword همان کلمات و عباراتی هستندکه از طریق آنها تبلیغات امین نمایش داده می شود. او میتواند بسته به نیازش، هر تعدادی که بخواهد ادگروپ و عبارت کلیدی تعریف کند.

از آنجایی که بهترین مدل تعریف گروه تبلیغاتی، توجه به انواع مضامین یا انواع محصولات است، برنامه امین، ایجاد گروه های تبلیغاتی متعدد و اختصاصی است. مثلا یک گروه برای “دوچرخه بچه ها”، یک گروه برای “دوچرخه کوهستان”، و یک گروه دیگر برای “دوچرخه جاده”. این مدل از تعریف گروه، اطلاعات بیشتر و دقیق تری برای نمایش پیام تبلیغاتی مناسب به مشتریان مناسب می دهد.

کلمات کلیدی، راهی که مشتریان، ما را از طریق آنها در تبلیغات جستجوی گوگل می بینند

امین برای هر گروه تبلیغاتی، یک لیست منحصر به فرد از کلمات کلیدی ایجاد می کند. او در مورد عباراتی که افراد ممکن است هنگام تحقیق یا جستجوی دوچرخه انجام دهند فکر می کند. همچنین از ابزارهایی ماندد کیور پلنر و گوگل ترندز نیز استفاده می کندد.

پس از استخراج یک سری کلمات مناسب، از آنها به عنوان کلمات کلیدی خود استفاده می کند. ایجاد یک لیست کلمه کلیدی دقیق، میتواند به او کمک کند تا تبلیغات خود را به مشتریان مناسب نمایش دهد.
برخی کلنمات او برای گروه “دوچرخه بچه ها”:
“دوچرخه بچه ها”
“دوچرخه کودکان”
“دوچرخه های دختر”
“دوچرخه های پسر”
“خرید اولین دوچرخه”

سرانجام، متن تبلیفاتی Text Ad ، آنچه مشتریان در تبلیغات گوگل می بینند

او مجموعه ای از متن های تبلیغاتی را برای هر گروه تبلیغاتی ایجاد می کند. امین برای ایجاد متن تبلیغاتی خود گزینه های زیر را پر می کند:
تیتر Headline: او حد اکثر می تواند ۳ تیتر تعریف کنید.
آدرس سایت URL: این آدرس برای رسیدن مشتری به صفحه خاصی در سایت امین است که فروش آنلاین در آن انجام می شود.
توضیحات Description: این قسمت برای برجسته کردن جزئیات آنچه امین ارائه تبلیغ می کند، می باشد. در حقیقت توضیحات بیشتری است از محصولات مورد نظر.

نمونه ای از متن تبلیغاتی امین:
در اینجا یکی از تبلیغات وی آمده است:

فروش استثنایی دوچرخه بچه ها | ۲۰٪ تخفیف در انواع دوچرخه های کودک | همراه با ارسال رایگان

https://www.example.com/kidsbikes

انتخاب عالی همراه با کیفیت عالی. به صورت رایگان از توصیه های متخصص فروش ما استفاده کنید. به همراه پشتیبانی چت آنلاین. ابتدا تحقیق کاملی کنید سپس خرید کنید.

تنظیمات بیشتر برای تبلیغات در گوگل

علاوه بر امکاناتی که قبلا گفته شد، امین میتواند تنظیمات بیشتری نیز انجام دهد. یعنی علاوه بر انتخاب مکانی که می خواهد تبلیغاتش نمایش داده شود و اینکه چقدر می خواهد هزینه کند.
۳ گزینه دیگر شامل برنامه های افزودنی آگهی، تاریخ شروع و پایان کمپین تبلیغات در گوگل، زمان بندی تبلیغات است.

برنامه های افزودنی آگهی Ad extensions

شامل اطلاعات بیشتری راجع به تبلیغات است. مانند اطلاعات مکان، پیوند به صفحات دیگر وب سایت و یا گزینه تماس مستقیم.
به عنوان مثال:

از آنجا که شرکت امین دارای فروشگاه فیزیکی نیز هست، امین میتواند مکان فروشگاه و شماره تلفن را اضافه کند. او همچنین می تواند پیوندهایی به صفحات خاص سایت شرکت، برای دوچرخه های مختلفی که می فروشند اضافه کند.

تاریخ شروع و پایان کمپین تبلیغات در گوگل Start and end date

فرض کنیم که امین، کمپین تبلیغات در گوگل را فقط برای فصل تابستان می خواهد. با این گزینه او میتواند تاریخ شروع و پایان اجرای تبلیغات گوگل خود را تنظیم کند. با انجام این کار، تبلیغ در تاریخی جر تاریخ تعیین شده نمای نخواهد داشت.

زمان بندی تبلیغات Ad scheduling

این گزینه به امبن امکان می دهد تا روزها یا ساعات خاصی از هفته را برای نمایش تبلیغات خود انتخاب کند. برای مثال، امین میتواند انتخاب کند که تبلیغات “دوچرخه بچه ها” را در ساعات عصر یا آخر هفته نمایش دهد. زیرا می داند که مشتریان در این روزها و ساعات، جستجوی بیشتری برای دوچرخه بچه ها انجام می دهند.

سوال پایانی برای سنجش اطلاعات شما در طراحی کمپین تبلیغات در گوگل

امین میخواهد کمپینی برای تبلیغات در گوگل طراحی کند با موضوع فروش ویژه دوچرخه در پایان سال.
بهترین گزینه از بین گزینه های زیر کدام است؟

 1. او می تواند کلمات کلیدی دیگری را در گروه تبلیغاتی “دوچرخه بچه ها” اضافه کند. کلماتی مانند: “فروش ویژه دوچرخه”، “فروش پایان سال دوچرخه”.
 2. او می تواند یک گروه تبلیغاتی جدید برای فروش پایان سال ایجاد کند.
 3. او میتواند تمام کمپین هارا خود را متوقف کند و فقط گروه تبلیغاتی دوچرخه بچه ها را نمایش دهد.
 4. او میتواند گروه تبلیغاتی دوچرخه بچه خود را کپی کند تا به طور بالقوه تبلیغات بیشتری برای دوچرخه بچه ها نشان دهد.

همانطور که حدس زدید، گزینه دوم صحیح است. اضافه کردن یک گروه جدید به امین این امکان را میدهد تا تبلیغات خود را بصورت ویژه برای فروش آخر سال تنظیم کند. درست است که اضافه کردن کلمات جدید به گروه تبلیغاتی “دوچرخه بچه ها” خوب می باشد اما در نهایت، متن تبلیغاتی این گروه شامل پیام کلی فروش دوچرخه بچه هاست و به صورت ویژه اشاره ای به پایان سال ندارد.

آنچه مطالعه نمودید، مقاله ی گام های اولیه برای طراحی کمپین تبلیغات در گوگل بود. شما اکنون آماده هستید تا کمپینی برای تبلیغات در گوگل بسازید. تیم کارشناسی زبدگان در همه ی گام در کنار شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون تبلیغات در گوگل با ما در تماس باشید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.